דף הבית
אודות המרפאה
גלרייה
צוות המרפאה
סוגי הטיפולים
מאמרים
צור קשר
הגיינה אוראלית וחשיבות הביקור אצל השיננית

אוכל שנשאר בסביבת השן ואף נדבק לשיניים מושך אליו חיידקים. פעילות החיידקים על שאריות האוכל גורמת לחומציות הפוגעת בשן ולריקבון (עששת) השיניים. כך נוצרים ה"חורים" המפורסמים שהזנחת הטיפול בהם עלולה להוביל לכאבים עזים ולטיפולים מסובכים יותר ויקרים יותר. כדי להילחם בעששת יש להקפיד על מספר כללים בסיסיים:

ראשית, יש להימנע ככל האפשר מאכילת חטיפים וממתקים בין הארוחות ולשמור על ארוחות בזמנים קבועים (כך גם תשמרו על דיאטה נכונה).
אכילה מרובה במשך היום מגבירה את החומציות בפה וגורמת להתגברות העששת.
כדאי להימנע ככל האפשר ממזון מתוק ומשתייה מתוקה, האהובים גם על החיידקים.

יש לסלק באופן יסודי את שאריות האוכל והחיידקים מהשיניים, לפחות פעמיים ביום ע"י צחצוח שיניים במשחת שיניים המכילה פלואוריד אחרי ארוחת הבוקר ולפני השינה.
רצוי  לחזק את השיניים עם שטיפת פה המכילה פלואוריד.
כדאי להתייעץ בעניין זה עם רופא השיניים או השיננית.


clip_image001


הפלואוריד הינו חומר בעל יעילות מוכחת למניעת עששת. פלואוריד שוקע בזגוגית השיניים במשך היווצרותן והן הופכות לעמידות יותר בפני עששת. רשויות מקומיות רבות מוסיפות כיום פלואוריד למי השתייה, לכן יש לברר אם אתם צורכים מים המכילים פלואור.


חשוב לדעת אם אנחנו צורכים פלואור במידה מספקת כיוון שמינון יתר של פלואוריד עלול לגרום לתופעה הנקראת פלואורוזיס המתבטאת בפגמים אסתטיים בפני שטח השן.
על מנת ליהנות מיתרונות הפלואוריד במניעת עששת ולהימנע מפלואורוזיס, מומלץ לילדים עד גיל 6 לצחצח פעמיים ביום עם משחת שיניים לילדים בעלת ריכוז פלואוריד נמוך יותר או להניח על המברשת כמות משחה בגודל גרגר אפונה. שטיפות פלואוריד יומיות או שבועיות (בהתאם לריכוז הפלואוריד בהן) מומלצות כאמצעי הגנתי נוסף בילדים גדולים יותר ובקבוצת סיכון ללקות בעששת. גם במרפאות השיניים ניתן להוסיף לשיניים פלואוריד ומומלץ לעשות זאת אחת לחצי שנה לאחר ניקוי השיניים והסרת האבנית ע"י השיננית.


מברשת השיניים לא עושה את ההבדל אלא איך משתמשים בה: כל מברשת מתוצרת של יצרנים ידועים מתאימה לשימוש, במיוחד כאשר היא נושאת אישור של הסתדרות רופאי השיניים או בעלת תו תקן.
בקניית מברשת יש להקפיד כי הסיבים עשויים מניילון רך והם בעלי קצוות מעוגלים. ראש המברשת צריך להיות קטן - רוחב של 3 אלומות סיבים (בערך כרוחב האגודל) מברשת עם סיבים קשים מידי יכולה לגרום לשחיקת השיניים ולנסיגת חניכיים.
מומלץ להחליף מברשת שיניים כל מספר חודשים.
"תמיסת המחשה" (אפשר לרכוש בבתי מרקחת) ממחישה אזורים שלא צוחצחו היטב. מטפטפים 3 טיפות בפה ומורחים את החומר עם הלשון על כל השיניים. שוטפים פעם אחת ומסתכלים במראה, היכן שנשאר צבע אדום סימן שיש חיידקים - שאותם צריך להסיר.
שימוש סדיר בחוט דנטלי ובקיסמים דנטליים עוזר למנוע התפתחות עששת ומחלות חניכיים.


אם אתם שייכים לאנשים ש"צעצועים" חשמליים מלהיבים אתכם - יתכן ששימוש במברשת חשמלית יגרום לכך שהצחצוח שלכם ישתפר, אולם מברשת השיניים החשמלית אינה יעילה יותר בצחצוח, בהשוואה למברשת ידנית. מברשת חשמלית מומלצת בעיקר לאנשים בעלי מוגבלות גופנית.

 

 1

 

המודעות לטיפול אצל השיננית עלתה בשנים האחרונות, אולם, רבים עדיין מפקפקים ביכולותיה. לכל המהססים, מדובר בטיפול שיכול למנוע בעיות רפואיות רבות והוצאות כספיות עתידיות מיותרות. טיפול אצל השיננית חיוני גם אם לא סובלים ממחלת חניכיים, על מנת למנוע הצטברות אבנית. בנוסף, ביקור אצל השיננית יאפשר אבחון מוקדם של מחלת חניכיים בשלביה הראשונים.
 
מומלץ לבקר אצל השיננית אחת לחצי שנה.
טיפול אצל השיננית צריך להתבצע גם אם אנו נמצאים בטיפולי פה שונים:


יישור שיניים – בזמן יישור השיניים קיימים קיבועים (פלטה) שצוברים שאריות מזון וחיידקים, ולכן להיגיינת הפה חשיבות רבה.


סתימות וכתרים – טיפול השיננית מפחית את דלקות החניכיים ואת הדימום בזמן טיפולים אלה, דבר שיגדיל את סיכויי ההצלחה.


ניתן להתחיל את טיפולי השיננית מגילאים מוקדמים, כאשר בוקעות השיניים הקבועות. טיפול השיננית אינו טיפול ארוך ומסתיים לאחר פגישה אחת, עד טיפול השיננית הבא. הוא אינו כרוך בכאבים רבים, אולם במידה והחניכיים מודלקות יתר על מידה, המטופל יחוש באי נוחות יתרה מהרגיל.