דף הבית
אודות המרפאה
גלרייה
צוות המרפאה
סוגי הטיפולים
מאמרים
צור קשר
הריון, שיניים ומה שביניהם

נשים רבות חוששות להגיע למרפאת השינים בתקופת הריונן בשל החשש מנזק כלשהו העלול להיגרם לעובר. זוהי דעה קדומה וההפך הוא הנכון.


מחלות חניכיים אצל נשים הרות עלולות לגרום  ללידה מוקדמת. לדברי החוקרים, קרוב ל20% מהלידות המוקדמות נגרמות ממחלת חניכיים שממנה סובלת האם. ביקור קבוע אצל השיננית ושמירה מוגברת על הגיינת הפה עשויים למנוע בעיות אשר מקורן בחלל הפה.


החל מהחודש השני להריון ועד ללידה שינויים הורמונאליים משפיעים על החניכיים. החניכיים רגישות יותר לגירויים כתוצאה משאריות פלאק או אבנית על השיניים.תגובה דלקתית מוגזמת יכולה לבוא לידי ביטוי באדמומיות של החניכיים ועד לנפיחות החניכיים בין השיניים. הנפיחות אינה כואבת אך החניכיים מדממות בקלות רבה. רוב הנשים סובלות מסוג מצויים של דלקת בחניכיים גם אם ההגיינה האוראלית שלהן טובה. לעיתים ניתן לחוש במעין רפיון של השיניים, במיוחד השליש השלישי של ההריון. שינויים אלו הפיכים לרוב ובאים על תיקונם לאחר הלידה.


מוקדי עששת (חורים) עלולים להתרבות במהלך ההריון או לאחר הלידה. היות והחניכיים נוטות להיות רגישות מאד במהלך ההריון נשים רבות נוטות להימנע מצחצוח עקב חוסר הנעימות. כתוצאה מכך, ישנה הצטברות של פלאק.טיפול שיניים במהלך ההריון

 
טיפול שיניים במהלך ההריון חשוב ביותר. לרוב, נשים הרות נוטות לדחות את הטיפולים עד לאחר הלידה אך ישנם מצבים חייבים לטפל. ניתן לבצע טיפול שיניים תוך נקיטת אמצעי זהירות מקסימלי וסיכון מינימלי.  הטיפול במהלך ההריון משתנה בהתאם לשלב בהריון.


טרימסטר ראשון (שלושת החודשים הראשונים):
בדיקה כללית וטיפול אצל שיננית באופן שגרתי חשובים על מנת להקטין הצטברות של פלאק ואבנית אשר עלולים לגרום לגירוי החניכיים ולהתפתחות דלקות חניכיים ומוקדי עששת. טיפולי שיניים אחרים דוחים לטרימסטר השני או לאחר ההריון.

 

טרימסטר שני (בין החודש הרביעי לחודש השישי):
מומלץ להמשיך בביצוע ניקוי שיניים תקופתי אצל השיננית. בשלב זה, מקובל לבצע טיפולי שיניים נחוצים.

 

טרימסטר שלישי (בין החודש השישי ועד ללידה):
בדרך כלל אין מבצעים טיפולי שיניים מלבד ניקוי והסרת אבנית במקרים של דלקות ונפיחות חניכיים עקב חוסר הנוחות של האשה ההרה לשכב על כסא הטיפולים. שאר טיפולי השיניים נדחים עד לאחר הלידה למעט טיפולי חירום במידת הצורך.
בכל מקרה, כדאי להתייעץ עם רופא הנשים.מיתוסים מוכרים אך לא נכונים

 

  • אשה מאבדת שן אחת עבור כל ילד שהיא יולדת.
  • העובר ברחם אמו "מושך" סידן משיני האם ישירות והתוצאה היא שיניים חלשות אשר חשופות לעששת.


אצל נשים בהריון, הגיינה אוראלית לקויה והגדלה בכמות ה"נשנושים" הינם הגורמים הישירים להתווספות מוקדי עששת מרובים ודלקות חניכיים. תזונה מאוזנת ותוספים תזונתיים אותם צורכת האשה ההרה מקנים לעובר המתפתח את כל הסידן לו הוא זקוק על מנת להתפתח.
תוכלי למנוע התפתחות דלקת חניכיים באמצעות שמירה על שיניים נקיות בפעולות הבאות:


  1. צחצחי שיניים לפחות פעמיים ביום (בבוקר ולפני השינה) ולאחר הארוחות אם הדבר אפשרי.
  2. השתמשי בחוט דנטלי לניקוי בין השיניים על בסיס יומי.
  3. אם הינך סובלת מבחילות, שטפי את הפה במים אחרי כל הקאה וצחצחי את שינייך בלי משחת שיניים על מנת לנטרל את החומציות שנוצרה אשר מגבירה את הסיכון להיווצרות עששת.
  4. אם צחצוח השיניים גורם לך לבחילות בבוקר, שטפי את פיך במים, צחצחי את שינייך בלי משחת שיניים ושטפי שוב במי פה המכילים פלואוריד למניעת פלאק.
  5. שמרי על תזונה מאוזנת המכילה כמות גדולה של ויטמין C ו-B12.
  6. בקרי אצל רופא השיניים והשיננית בכדי למנוע דלקות חניכיים.


הריון הינו תקופה שמחה ומרגשת. זכרי, אין סיבה שחווית ההריון תיפגם בשל בעיות שיניים ולכן חשוב להקפיד מאד על מעקב ועל טיפול אצל רופא השיניים לפני ההריון, בזמן ההריון ולאחריו.