דף הבית
אודות המרפאה
גלרייה
צוות המרפאה
סוגי הטיפולים
מאמרים
צור קשר
מחלות חניכיים ודרכי הטיפול

במידה והחניכיים שלך תפוחות, מדממות בעת צחצוח, נודף ריח לא נעים מפיך או קיימת תחושה שהשיניים מתנדנדות- כנראה שהינך סובל ממחלת חניכיים.

מחלות חניכיים (פריודונטיטיס) עלולות לגרום לדלקות חניכיים (ג'ינג'ביטיס), נסיגת חניכיים ולנשירת שיניים.
מחלות חניכיים הינן מחלות זיהומיות אשר אחראים להן החיידקים הנמצאים בפה באופן מתמיד. החיידקים מתרכזים בפלאק שהופך משכבה דביקה וחסרת צבע לאבנית.
ישנם עוד מספר גורמים להתפתחות מחלות חניכיים וחשוב לדעת על קיומם.

 • עישון הוא גורם משמעותי להתפתחות מחלת עישון חניכיים. העישון מפריע באספקת הדם לחניכיים ולירידה ברמת ההגנה מפני חיידקי רובד השן.

 • מצבי לחץ ודחק אינם קשורים ישירות לפריצתן של מחלות חניכיים אך במצבים אלו קטנה יכולתו של הגוף לעמוד מול זיהומים כגון מחלת חניכיים, מעצם היותה מחלה זיהומית והיא יכולה להתפתח.

 • אצל נשים, לעיתים בעת ימי המחזור החודשי מתאפיינים בנפיחות בחניכיים, אדמומיות וכאב. בתקופת ההריון, כתוצאה משינויים הורמונאליים ישנה סבירות להופעת דלקת חניכיים. רצוי לפני הכניסה להריון לבצע בדיקה כללית אצל רופא השיניים ולהקפיד על טיפול על ידי שיננית.

 • אצל חולי סוכרת ניתן להבחין בקשר הדו סיטרי בין סכרת לבין מחלת החניכיים. ככל שהסוכרת חריפה יותר ולא מאוזנת כך עולה עוצמתה של מחלת החניכיים. חיידקי דלקת החניכיים חודרים למחזור הדם ומעלים את רמת הסוכר בגוף ואת העמידות לאינסולין ולכן חשוב ביותר להקפיד על ביקורים אצל השיננית באופן תכוף יותר.

 • חיידקי רובד השן חודרים למחזור הדם וגורמים לקרישי דם קטנים ואלה גורמים לסתימת עורקים. מכאן הקשר בין דלקת חניכיים למחלות לב.

תחילת התפתחות המחלה – הופעת דימום בשעת צחצוח שיניים, צבע החניכיים משתנה מורוד לאדום וקיימת אפשרות לנפיחות באזורים מסוימים. לתסמינים השונים עשוי גם להתלוות ריח רע מהפה. בשלב זה עדיין לא נפגעת העצם או הסיבים המחברים את השן ולכן קיימת אפשרות לטפל בדלקת בקלות יחסית אצל שיננית וכן באופן יעיל על ידי צחצוח השיניים כהלכה.
כאשר המחלה היא במצב מתקדם – כל הרקמות התומכות בשן תהיינה נגועות.
בין הסימנים אשר יכולים להתגלות:

 1. נוכחות כיסים פריודונטיים בעומק של 5 מ"מ ומעלה כלומר חניכיים לא צמודים היטב    
  לצוואר השן, רווחים בין השיניים.
 2. מוגלה בין החניכיים לשיניים.
 3. השיניים רופפות ואינן מקובעות חזק בלסת.
 4. טעם וריח רע בפה.

 

במידה וזהו המצב, יהפוך הטיפול מורכב יותר ויכלול:
הסרת הפלאק והאבנית מפני השן ומהרווח שבין השן והחניכיים.


במקרים הקיצוניים יותר, בדלקת חניכיים מתקדמת, על רופא השיניים לבצע לעיתים ניתוח לשיפור מצב החניכיים והעצם התומכת בשן.