דף הבית
אודות המרפאה
גלרייה
צוות המרפאה
סוגי הטיפולים
מאמרים
צור קשר
שתלים - מתי ולמה?

במצבים בהם קיים חוסר של שן או של מספר שיניים ניתן לבצע שיקום של השן החסרה על ידי השתלת שתלים דנטאליים. שתל הוא גוף העשוי טיטניום ומוחדר לעצם הלסת במקום השן החסרה. על השתל מורכב מבנה וכתר המשחזרים שן רגילה ומתאים לצבע ולצורת השיניים האחרות. במקרה וקיימת לסת מחוסרת שיניים לחלוטין ניתן בעזרת מספר קטן של שתלים להרכיב תותבת המחוברת לשתלים בעזרת מבנים כדוריים וכך משקמים את הלסת בצורה המאפשרת שיפור ניכר באיכות החיים.


שתלים, כתרים וגשרים מבוצעים כיום בשיטות מתקדמות ובאחוזי הצלחה גבוהים ביותר, ומאפשרים למטופל שיקום אסתטי משמעותי בזמן קצר.


התנאי הראשוני להשתלה הוא עצם באיכות ובצפיפות טובה. כמו כן יש לוודא שהברגת השתל בעצם לא מסכנת מבנים אנטומיים אחרים, כמו כלי-דם גדולים, הסינוסים (בלסת העליונה) והעצבים (בעיקר בלסת התחתונה). לכן יש לתכנן השתלות בזהירות רבה, ע"י צילום סי טי (שהינו צילום רנטגן תלת מימדי). במידה ונצפה כי חסר עצם יש לשקול צורך השתלת עצם מלאכותית.
תנאי נוסף להצלחת הטיפול הוא בריאות מקסימלית של השיניים האחרות שישתתפו בשיקום וכן של החניכיים. יש לשמור על היגיינה טובה, לטפל במוקדי עששת ו/או דלקות חניכיים במידה וישנם.

 

 
במקרה של חוסר של שן אחת, שתל בודד משלים את השן החסרה.

 

3     2     1
שלב א: השתל מוחדר לעצם
  שלב ב: הברגת מבנה לשתל
  שלב ג: חיבור כתר למבנה

        

 

במקרה של חוסר של מספר שיניים, גשר על-גבי שתלים או מספר כתרים על-גבי שתלים ימנעו מצב של גשר ארוך מדי העלול להתעוות ולהישבר.

 

11     10     9     8
חסר של שלוש שיניים
  השתלת שלושה שתלים
  הברגת המבנים לשתלים   הדבקת הכתרים על המבנים

 

 

במקרה של חוסר מוחלט של שיניים, טיפול ע"י שתלים + תותבת.

 

7     6     5     4
לסת מחוסרת שיניים
  השתלת שישה שתלים
  הברגת מבנים לשתלים   הרכבת תותבת ע"ג השתלים

 

 

לאחר שנים רבות של חוסר שיניים עצמות הלסת מאבדות נפח וגובה, ותותבת שהתאימה בצורה מושלמת בהתחלה אינה מתאימה יותר.


לעיתים התותבת מתנדנדת או נופלת, קשה ללעוס איתה אפילו בעזרת דבק מיוחד. לפעמים מופיעים פצעים ו/או זיהומים פטרייתיים בגלל חוסר ההתאמה שלה למצב הקיים בפה. לעיתים ביצוע ריפוד התותבת או תותבת חדשה יכול לשפר את המצב, אך בכל מקרה, איכות החיים עם תותבות לא משתווה למצב שבו היו שיניים טובות וניתן היה לאכול בהנאה איתן.


כאשר מבצעים שיקום בעזרת תותבת על גבי שתלים, התותבת החדשה תחובר למספר שתלים ותספק איכות חיים ברמה גבוהה למטופל. תותבת זו הינה נוחה מאוד, יציבה מאוד, לא תתנדנד ולא תיפול, לא תכאיב לרקמות החניכיים, לא תכסה את כל שטח החך בלסת העליונה ועוד.


אין צורך לבצע שתל במקום כל שן שחסרה ובדרך כלל מספיקים 2-4 שתלים לתותבת.