דף הבית
אודות המרפאה
גלרייה
צוות המרפאה
סוגי הטיפולים
מאמרים
צור קשר
מהו טיפול שורש?
מהו טיפול שורש?
בתוך שורשי השיניים קיימות תעלות בהן מצויים כלי דם, סיבי עצב ורקמה. כאשר נפגעות הרקמות אשר מצויות בתעלות השורש. כאשר מתפתחת מחלה המחייבת טיפול שורש זה מבוצע על מנת לסילוק את גורם המחלה, יצירת תנאי ריפוי נאותים לרקמות המקיפות את השן ומניעת כניסת חיידקים בעתיד.
טיפול השורש הוא אחד הטיפולים המורכבים ברפואת שיניים, אך בזכותו ניתן לשמר שיניים שבעבר היו נעקרות.היום טיפולי השורש מבוצעים תחת המיקרוסקופ הטיפולי המאפשר לראות אל תוך תעלות השורש ובכך להוסיף מימד נוסף וחשוב לטיפול שורש - ראיה ישירה באמת. הדבר ללא ספק מעלה ומשבח את איכות טיפול השורש המתקבל, מאפשר לראות ולשלוף פוצרים ומכשירים שבורים מתעלות השורש. דבר שעד היום היה נחשב לכמעט בלתי אפשרי.
 
מהו חידוש טיפול שורש?
כאשר טיפול השורש הראשון לא הצליח להתגבר על הבעיה, מופנה המתרפא לביצוע טיפול שורש חוזר אצל מומחה לטיפולי שורש. 
בידי המומחה ידע ומכשור שלא נמצא בידי רופא השיניים הכללי וכך משתפרים סיכויי הצלחת טיפול השורש החוזר. מאידך בעזרת המיקרוסקופ אנחנו יכולים לאתר בעיות שונות כגון סדקים שלא נראים בעין, ואז יומלץ שלא לבצע טיפול חוזר אלא לעקור את השן.

כיצד מתבצע טיפול שורש באמצעות מיקרוסקופ ומהם היתרונות של הטיפול באמצעותו?
המיקרוסקופ הינו מכשיר רב עוצמה אשר ביכולתו להגדיל עד פי 60 את האזור הנגוע וע"י כך ניתן לאבחן בדיוק רב את תעלות השורש הנגועות. הוא מחובר ישירות למצלמה דיגיטלית ולמסך המחשב מול המתרפא. כך שבכל שלב המתרפא יכול להיות שותף למה שקורה במהלך טיפול שורש עצמו (אם רוצים כמובן...) הטיפול מתבצע תחת אלחוש מקומי כאשר האנדודונט מבצע חתך מדויק המאפשר ראיה וגישה ישירה לאזור הטיפול. לאחר הסרת הרקמה שניזוקה, האנדודונט מטפל ואוטם את החלל בעזרת מכשור מיקרו- כירורגי. פרוצדורה זו מהירה יותר ובדרך כלל אינה כרוכה בכאב או נפיחות, ללא צלקות או נסיגת חניכיים. באמצעות המיקרוסקופ ניתן להציל שיניים ע"י זיהוי מוקדם של התפצלות תעלות, סדקים בכותרת ובשורש וכו' עוד לפני שהמטופל חש בהם. כמו כן, כיום אין תחליף לשיטה זו אשר רמת דיוקה גבוהה פי כמה וכמה מהשיטות המקובלות בעבר.

מהו טיפול שורש כירורגי (אפיסקטומי)- ניתוח קיטוע סב-חוד השורש?
במקרה של כשלון טיפול השורש הראשוני, תעמוד לרשותנו אופציית טיפול השורש החוזר ("חידוש טיפול שורש"). במצבים מסוימים הפתרון הנכון יהיה ביצוע טיפול שורש כירורגי. למשל במקרה של גשר חרסינה חדש שלא רוצים לפגוע בו, המצאות מבנה ארוך ורחב בתעלת השורש, שאם ננסה לפנותו כדי לאפשר ביצוע טיפול שורש חוזר, השן עלולה להישבר, מכשיר שבור בעומק התעלה שלא ניתן להוציאו מבלי לסכן את השן ועוד. 
גם במקרה  שטיפול השורש החוזר לא הצליח להתגבר על החיידקים והזיהום בלסת ממשיך, בדרך כלל לא יבוצע חידוש טיפול שורש נוסף (כי הדבר יביא אותנו לרוב למסקנה, שקיים כנראה איזשהו כיפוף או מחסום אנטומי שמונע מהמכשור הקיים בידנו להגיע אל קצה השורש, ולחטא אותו כראוי וצריך להגיע אל השורש מצדו השני ולטפל בזיהום), כלומר גם במצב זה יומלץ ביצוע טיפול שורש כירורגי כולל קיטוע חוד השורש-אפיסקטומי.
באפיסקטומי אנו מגיעים אל השורש מכיוון הקצה שלו, ומבצעים טיפול שורש הפוך, וכך מסלקים בצורה כירורגית את קצה השורש הבעייתי והרקמה המזוהמת סביבו. במקרי נזק רב לעצם מבוצעת גם השתלת למילוי איזור הפגוע בלסת. 
סיבה נפוצה לביצוע אפיסקטומי היא כאשר קיימים כבר כתרים תקינים בפה ותחתיהם טיפולי שורש ומבנים, אם אחד מטיפולי השורש לא הצליח, במקום לפרק את כל השיקום מטפלים כירורגית בשן הנגועה. 
הטיפול המבוצע על ידי האנדודונט מבוצע תחת מיקרוסקופ אלקטרוני המאפשר פגיעה מינימלת ברקמות.